#

Karismatiske Sofus sikter mot stjernene

Skrevet av Geir Owe Fredheim 10. november 2019

En av Norges mest karismatiske idrettsprofiler må være Sofus Heggemsnes (20) fra St. Hanshaugen. Under NM i turn ble han femdobbelt Norgesmester og Kongepokalvinner - og under VM i Stuttgart klarte han OL-kravet. Nå drømmer han om å komme til OL i Tokyo.

Under NM i turn tok Heggemsnes gull i lagkonkurransen, mangekamp og følgende øvelser i apparatfinalen: svingstang, frittstående og bøylehest.

Han fulgte opp med en imponerende høst med mange gode resultater, og i oktober, under VM i Stuttgart, tok Heggemsnes 51.plassen og klarte med det OL-kravet. Nå håper 20-åringen, som virkelig har tatt steget opp blant seniorturnerne i Norden, å bli tatt ut til den norske troppen som skal til OL i Tokyo. 

- Jeg har satt meg mål om å bli verdens beste i ett eller annet. Mitt kortsiktige mål er å komme til OL.

Sofus Heggemsnes under VM i Stuttgart. Foto: Charlotte Mæland / NGTF

Selv om han sikter mot stjernene og satser fullt og helt på turn sier han at det viktigste er å ha det gøy.
- Hva er vitsen i å holde på med idrett hvis du ikke koser deg. Turn er pratkisk talt livet mitt nå - jeg koser meg hver dag og har det gøy, og da har jeg bare lyst til å fortsette med det, sier Heggemsnes.  

Også turner Julie Erichsen har klart OL-kravet og håper på samme skjebne som Sofus Heggemsnes. 

Les mer på gymogturn.no

Meld deg på vårt nyhetsbrev